top of page

Rahim ağzı yetmezliği

(Servikal yetmezlik)

Serviks yetersizliği, aynı zamanda yetmez serviks olarak da bilinen bir durumdur ve gebelik sırasında serviks erken bir şekilde açılmaya ve incelmeye başladığında, erken doğum veya düşükle sonuçlanır. Bu durum genellikle servikste yapısal bir zayıflık veya önceki servikal travma nedeniyle oluşur. Yatak istirahatinin yanısıra  progesteron takviyesi ve serklaj gibi tedavi seçenekleri mevcuttur. Serviks yetersizliği şüphesi varsa tıbbi yardım almak önemlidir. Unutulmamalıdır ki, erken doğumun birden fazla sebebi vardır ve serklaj ameliyatı ile bütün erken doğumlar önlenemez.

Tiny Feet

Tedavi seçenekleri

Vajinal Progesteron

Çoğu zaman ilk tedavi seçeneğidir ve hastaların büyük bir kısmında tek başına yeterlidir. Gebeliğin 16. haftasından başlayarak 34. haftaya kadar 200mg/gün dozunda uygulanır. İlacin gece vatmadan önce vajinaya yerleştirilmesi etkinliğini artırır. Tedavi sırasında rahim ağzı uzunluğunu ultrasonla takip etmek gerekebilir; bazı hastalarda progesteron tedavisine rağmen serklaj yapılması gerekebilir.

Vajinal serklaj

Servikal yetmezliğin tedavisinde vajinal progesterondan daha etkilidir, ancak cerrahi bir işlem olması nedeni ile anestezi altında yapılması gerekir. Prensip olarak hastanın durumuna göre 24. gebelik haftasından önce rahin ağzına dikiş atılması işlemidir. Ne kadar erken haftada yapılırsa etkinliği o kadar fazladır. 12. gebelik haftadan önce serklaj yapılması önerilmez. Tercihen 12. hafta civarında yapılan erken detaylı ultrason incelemesinden sonra ve ikili ve/veya NIPT testi sonucu raporlandıktan sonra yapılmaldır. 

Abdominal serklaj

Vajinal serklajın başarız olduğu veya rahim ağzının önceden geçirilmiş cerrahiler (LEEP, yırtıklar) nedeni ile zarar görmüş olması durumunda abdominal serklaj yapılması gerekli olabilir. Genel olarak gebelikten önce yapılması tercih edilir, ancak 12. haftaya kadar yapılabilir.

Laparoskopik veya karından açık ameliyat şeklinde yapılabilir; başarı şansı iki yöntem arasında benzer olup yaklaşık %90-95 dir.

Randevu alın

0212 304 39 47

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram
bottom of page