top of page

HPV pozitif anne adayı vajinal doğum yapabilir mi?

Güncelleme tarihi: 23 HazHPV normal doğum

HPV, kadınların alt genital sistemindeki çok katlı yassı epiteli hedef alan ve rahim ağzındaki duyarlı hücrelerin kanserleşmesine neden olan ve temelde cinsel temasla bulaşan bir virüstür.

Virüs bulaştıktan sonra yıllarca uyku halinde hücre içinde kalabilir, ancak çoğunlukla vücudun savunma sistemi ile olan savaşı kaybederek nezle/grip gibi yok edilerek vücuttan atılır.

HPV pozitif olan bir anne adayının bu virüsü doğum sırasında bebeğine bulaştırması mümkündür, ancak bu kişilerin rahim içinde de (dolayısı ile bebeğin içinde büyüdüğü amniyotik sıvı içinde) bulunabilir, dolayısı ile doğumdan önce bebeğe bulaşabilir. Sezaryen ile doğum yapmak bu nedenle bebeği HPV enfeksiyonundan korumaz. HPV pozitifliği bir sezaryen nedeni değildir; vajinal doğum yapmak bebek için ek risk oluşturmaz.

Neyse ki gebelik sırasında HPV'ye maruz kalan bebeklerin çok büyük bir kısmında virüs kısa süre içinde yok edilir ve uzun vadede bir sağlık sorunu yaratmaz; anne adayların bu konuda endişeye kapılmasına gerek yoktur.

HPV'yi herpes virüs (HSV) enfeksiyonu ile karıştırmamak gerekir. Doğum anında genital bölgesinde HSV enfeksiyonuna ait lezyon taşıyan anne adaylarının vajinal doğum yapması çok sakıncalıdır; bu kişilerin mutlaka sezaryen olmaları gerekir.


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page